Про Jabber

Вступ

Jabber – це відкритий протокол, який використовує XML, для швидкого обміну повідомленнями та інформацією про присутність між будь-якими двома абонентами в мережі Інтернет. Першим застосуванням технології Jabber стала поява асинхронної і розширюваної платформи для обміну миттєвими повідомленнями і мережі обміну миттєвими повідомленнями (від англ. IM – Instant Messaging), подібна  за можливостями c комерційними системами  IM, такими, як AIM, ICQ, MSN і Yahoo. Однак, Jabber має ряд переваг в порівнянні з комерційними системами IM:

  • Відкритість – протокол Jabber є вільним (від ліцензування), відкритим, загальнодоступним і, крім того, легкий для розуміння; існує безліч реалізацій серверів і клієнтів, а також бібліотек з відкритим вихідним кодом.
  • Розширюваність – за допомогою просторів імен в XML можна розширити протокол Jabber для виконання необхідних завдань і для забезпечення підтримки взаємодії між різними системами. Загальні розширення розробляються під контролем Jabber Software Foundation.
  • Децентралізованого – хто завгодно може запустити свій власний сервер Jabber, це дозволить організаціям та приватним особам займатися будь-якими експериментами з IM.
  • Безпека – Будь який сервер Jabber може бути ізольований від загальнодоступної мережі Jabber, багато з варіантів реалізації сервера використовують SSL при обміні між клієнтом і сервером, і чимало клієнтів підтримують шифрування за допомогою PGP / GPG всередині протоколу.

Jabber задовольнить багато потреб приватних осіб і організацій. Однак, важливо розуміти що він не є панацеєю від усіх бід. Зокрема, Jabber НЕ є:

  • Універсальним чат-клієнтом для різних систем IM – незважаючи на безліч клієнтів Jabber під різні платформи, вони не надають таких можливостей по взаємодії з різними системами IM, як Trillian або GAIM; взаємодія між Jabber та іншими системами здійснюють шлюзи, розташовані на стороні сервера.
  • 100% вирішенням проблем взаємодії з різними системами – деякі сервера Jabber надають можливість спілкуватися з іншими системами IM через шлюзи, які транслюють протокол Jabber в протокол цих систем, а проте, Jabber не був орієнтований на забезпечення взаємодії з іншими системами IM, тому що тільки від самих систем IM залежить здійснення взаємодії (до чого вони не прагнуть і навіть навпаки).
  • Єдинозалежна система IM, що розробляється однією компанією – спильнота в Jabber не монолітна, навпаки, існує великий набір загальнодоступних і закритих серверів Jabber, проектів з відкритим кодом, компаній з розробки ПЗ, що використовують протокол Jabber.

Історія

Проект Jabber був заснований Jeremie Miller на початку 1998 року, з розробки сервера jabberd. Перше повідомлення про проект з’явилося на Slashdot 4 січня 1999. Незабаром після цього до проекту приєдналося кілька основних розробників, які стали працювати над сервером jabberd, клієнтами Jabber для Windows і Linux, а також шлюзами в основні системи IM (AIM, ICQ, MSN, і Yahoo). Пізніше, в 1999, Webb Interactive Services почав спонсорувати деяких основних розробників, що прискорило розробку. В той час з’явилася основа протоколу Jabber, а також сервер jabberd і ранні клієнти, такі як WinJab (застарів і отримав свій розвиток в Exodus) і Gabber. Цей ранній період постійних змін закінчився в травні 2000 з випуском jabberd 1.0.

З тих пір протокол Jabber продовжує розвиватися (з серпня 2001 під контролем Jabber Software Foundation) і кількість заснованих на Jabber проектів продовжує збільшуватися (зараз більшість з них розташоване на http://www.jabberstudio.org/). Наприклад, в даний момент є, принаймні, чотири реалізації сервера, кілька бібліотек для чималої кількості мов програмування, клієнти Jabber для багатьох платформ від Amiga до Windows. Крім того, безліч серверів Jabber встановлено в Інтернет і в приватних локальних мережах, і приблизно близько мільйона чоловік використовують Jabber по всьому світу

Суть

Люди розмовляють. За допомогою розмови люди вчаться, обмінюються знаннями і спілкуються один з одним. У більшості випадків розмова не відбувається випадково, а відбувається у вигляді бесіди. Причини цього очевидні: бесіди мають різноманітний контекст, гнучку структуру і сприяють швидкому обміну інформацією.

Техніка весь час використовувалася для полегшення спілкування між людьми, для того, щоб зробити спілкування близьким до того, як ми спілкуємося в “реальному житті”. Поштове листування, різні способи доставки інформації, телефон – всі вони служать для спілкування людей один з одним. Останнім часом спілкування відбувається за допомогою технологій Інтернет, таких, як електронна пошта і чат, обидва ці способи дозволяють людям розширити коло свого спілкування і поговорити з тими людьми, з ким це неможливо було зробити раніше.

Інтернет – це, як ми всі знаємо, нове середовище обміну, об’єднує людей, додатки і дозволяє отримати доступ до величезних обсягів інформації. З найперших днів обмін інформацією тет-а-тет грав величезну роль у розвитку Інтернет. З винаходом World Wide Web в 1990, основною рушійною силою мережі став Web як спосіб отримання інформації. Потім центральне місце зайняли програми, люди стали використовувати послуги Інтернет на базі web-орієнтованих додатків, такі, як E * Trade, Amazon.com і eBay.

В останній час все знову йде до того, щоб використовувати Інтернет все більше для спілкування. Але коло і рівень обміну інформацією виріс надзвичайно в порівнянні з тим, що було в перший час після появи мережі. По-перше, більшість найцікавіших нових способів спілкування з’являються в контексті певної Web-спільноти або з використанням певної програми. І спілкування відбувається не тільки між окремими людьми один на один, але все більше і більше включає в себе спілкування між групами людей, а також додатками, і навіть спілкування чисто між програмами без участі людей.

На жаль, цей обмін повідомленнями знаходиться в схожій ситуації, в якій була інформація до появи Web. Одне з найбільш сильних властивостей Web – це збільшення цінності інформації за рахунок універсалізації технологій, супроводжуючих створення інформації і її доставку. У тому ж ключі в наш час обговорюється створення загальної системи обміну повідомленнями, яка підтримувала б різні способи обміну, мала-б гнучку струткура і сприяла б швидкому обміну знаннями.

Це в точності така система, яку ми створюємо тут спільнотою в Jabber ..

Оригінал статті взятий з jabber.org .